LCD Ekran Bağlantısında Düzeltme

By | Haziran 3, 2017

Kodblokları ile Arduino kitabımızda, LCD ekran uygulamasında gözümden kaçan bir hatayı düzeltmek isterim.

Yukarıdaki şekilde göreceğiniz üzere LCD ekranın 3 numaralı pini yanlışlıkla boşta bırakılmıştır. Bu pin LCD ekranın parlaklık ayarının yapıldığı pindir. Bu pini GND’ye bağladığımızda LCD ekran tam parlaklığı ile çalışır.  Aşağıdaki şekilde yapılması gereken bağlantı gösterilmektedir.

LCD ekranın parlaklık ayarını yapmak istersek 10K değerinde bir potansiyometre kullanabiliriz. Potansiyometrenin devreye bağlantısı aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Burada dikkat edeceğimiz konu;  potansiyometrenin orta ucu, LCD ekranın 3 numaralı (VEE) pinine bağlanması gerektiğidir. Potansiyometrenin kenardaki uçlarından birisi 5V, diğeri ise GND’ye bağlanmalıdır.

 

 

3 thoughts on “LCD Ekran Bağlantısında Düzeltme

 1. güngör özgün görür

  Hocam merhaba bu yeni resimdeki bağlantıları da denedim ama meseleyi çözemedim. ilk satır full bembeyaz çıkıyor alt satırda birşey çıkmıyor. potansiyometreyi kısınca o da gidiyor ekranda hiç birşey kalmıyor

  Reply
  1. Türkan

   Merhaba. Bu sorunu çözebildiniz mi? Biz de aynı durumu yaşıyoruz.

   Reply
 2. berna

  merhaba mblokta lcd ekrana kodları aygıt yazılımı güncellemeden gönderirseniz çalışmıyor dediğiniz gibi oluyor ardunio kipini açıp ardunioya yükle demeniz lazım.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir