nokia 5110 Ekran mBlock eklentisi-pcd8544

By | Ağustos 15, 2018

16×2 LCD ekran ile çalışmanın bir süre sonra sıkıcı olduğunu görmüş olduk. Daha renkli bir çalışma için nokia 5110 ekranı için yeni bir eklenti hazırladım. Burada “nokia” reklamını yapmak istemem ama pcd8544 çip setli bir grafik lcd alacağım dediğinizde muhtemelen malzeme satan kişi yüzünüze anlamsız bir bakış atacaktır. En güzeli bildiğimiz şekilde ifade etmek diye düşünüyorum. Yeni eklentimiz hayırlı olsun. Sorunla karşılaşan arkadaşlar buradan yorum yazabilir veya erdaldelebe123@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Devre şeması için yapmanız gereken sadece kod bloğunda gösterilen pin numaralarını lcd ekranın ilgili pinlerine bağlamak. Bildiğiniz üzere bu grafik lcdler 3v3 ile çalışmaktadır. 5V ile de çalışır ancak ekranı bozmanız kuvvetle muhtemel.

Not: Ekranda tüm bağlantıları doğru yaptığınızı düşünüyor ve kod yine çalışmıyor ise Pcd8544.h kütüphanesini arduino ide üzerinden kurup deneyiniz. Eğer ki çalışıyorsa bir yerlerde gözden kaçmış bir hata olabilir bildirirseniz memnun olurum.

9 thoughts on “nokia 5110 Ekran mBlock eklentisi-pcd8544

 1. Feridun DAĞLI

  Hocam ellerine sağlık çok güzel olmuş. Sorunsuz çalıştı. LCD için nokta, piksel koordinat seçimi, büyük font, kare daire çember vb geometrik şekiller eklenebilirse daha verimli işler çıkarabiliriz. Okulda 16 öğrencim ile robotik yazılım ve kodalama eğitimi yapıyorum. m Block üzerinden çalışıyoruz. Bizden bir eklenti görmek çok güzel oldu.

  Reply
  1. erdaldelebe123_oo50j584 Post author

   Hocam ilginiz ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Yakın zamanda yabancı dil desteği ve diğer konularda güncellemeler gelecek. İyi çalışmalar dilerim.

   Reply
 2. şafak

  merhaba
  mblock eklentisi nasıl oluşturulur buna bakarken sizin yaptığınızı gördüm. nasıl kendi eklentimi oluşturabilirim yardımcı olabilirmisiniz.
  teşekkürler

  Reply
  1. erdaldelebe123_oo50j584 Post author

   Merhaba bu konuyla ilgili döküman hazırlığım devam ediyor. Online ve offline mod için ayrı konu başlıkları altında olacak. Bittiğinde siteden yayınlayacağım. İyi çalışmalar dilerim

   Reply
 3. ömer

  hocam merhaba nokianın mblokuk nokia 5110 graph versiyonunu olaydı tadından yenmezmiş hocam yapmanız mümkünmü

  Reply
  1. erdaldelebe123_oo50j584 Post author

   Merhaba, mevcutta kullandığınız örnek var ise gönderebilirseniz takvime alayım. İyi çalışmalar

   Reply
 4. Bülent

  Hocam iyi akşamlar. Çalışmalarınızdan faydalanıyor ve teşekkür ediyoruz. Mblock ta RFID uzantısı hazırlamışsınız . Kartı okutarak numarasını seri ekranda yazdırabildim ancak kartı okutunca bir led yakmak istedim başaramadım. Örnek bir uygulama paylaşsanız olur mu?

  Reply
 5. abdssmd

  Çok teşekkür ederim hocam. Vcc yi 5 volt BL 3.3v yapınca gerçekleşti.İyi çalışmalar dilerim

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir