Category Archives: mBlock ile Uygulamalar

nokia 5110 Ekran mBlock eklentisi-pcd8544

16×2 LCD ekran ile çalışmanın bir süre sonra sıkıcı olduğunu görmüş olduk. Daha renkli bir çalışma için nokia 5110 ekranı için yeni bir eklenti hazırladım. Burada “nokia” reklamını yapmak istemem ama pcd8544 çip setli bir grafik lcd alacağım dediğinizde muhtemelen malzeme satan kişi yüzünüze anlamsız bir bakış atacaktır. En güzeli bildiğimiz şekilde ifade etmek diye… Read More »

mBlock için bluetooth eklentisi:bluetoothKontrol

mblock kullanırken genellikle yazılım ile birlikte gelen kütüphaneler bir çok işimizi rahatlıkla görüyor. Ancak firmanın kendi kartları haricinde devre elemanları, sensörler ya da modüller ile çalışmak istediğimizde ya mevcut kütüphaneleri incelememiz gerekiyor ya da kendimiz böyle bir kütüphane için kolları sıvamamız gerekiyor. Kod blokları ile ile arduino kitabında bildiğiniz üzere mblock yazılımını kullanarak arduino için… Read More »

LCD Ekran Bağlantısında Düzeltme

Kodblokları ile Arduino kitabımızda, LCD ekran uygulamasında gözümden kaçan bir hatayı düzeltmek isterim. Yukarıdaki şekilde göreceğiniz üzere LCD ekranın 3 numaralı pini yanlışlıkla boşta bırakılmıştır. Bu pin LCD ekranın parlaklık ayarının yapıldığı pindir. Bu pini GND’ye bağladığımızda LCD ekran tam parlaklığı ile çalışır.  Aşağıdaki şekilde yapılması gereken bağlantı gösterilmektedir. LCD ekranın parlaklık ayarını yapmak istersek… Read More »