Author Archives: erdaldelebe123_oo50j584

nokia 5110 Ekran mBlock eklentisi-pcd8544

16×2 LCD ekran ile çalışmanın bir süre sonra sıkıcı olduğunu görmüş olduk. Daha renkli bir çalışma için nokia 5110 ekranı için yeni bir eklenti hazırladım. Burada “nokia” reklamını yapmak istemem ama pcd8544 çip setli bir grafik lcd alacağım dediğinizde muhtemelen malzeme satan kişi yüzünüze anlamsız bir bakış atacaktır. En güzeli bildiğimiz şekilde ifade etmek diye… Read More »

HC-05 isim ve şifre değiştirme

HC05 İSİM VE ŞİFRE DEĞİŞTİRME DEVRE ŞEMASI   Şekil 12.10 – HC05 ile Arduino bağlantı şeması Şekilde görüleceği üzere HC05’in Key pini (34 nolu pin), Arduino uno’nun 3 nolu pinine bağlanmıştır. Key pini sayesinde HC05’in komut modunda çalışmasını kontrol edeceğiz. Yukarıdaki şekilde görülen bağlantıda Arduino uno’nun TTL lojik seviyesi 5V olduğundan, HC05’e zarar vermesini engellemek… Read More »

mBlock için bluetooth eklentisi:bluetoothKontrol

mblock kullanırken genellikle yazılım ile birlikte gelen kütüphaneler bir çok işimizi rahatlıkla görüyor. Ancak firmanın kendi kartları haricinde devre elemanları, sensörler ya da modüller ile çalışmak istediğimizde ya mevcut kütüphaneleri incelememiz gerekiyor ya da kendimiz böyle bir kütüphane için kolları sıvamamız gerekiyor. Kod blokları ile ile arduino kitabında bildiğiniz üzere mblock yazılımını kullanarak arduino için… Read More »

LCD Ekran Bağlantısında Düzeltme

Kodblokları ile Arduino kitabımızda, LCD ekran uygulamasında gözümden kaçan bir hatayı düzeltmek isterim. Yukarıdaki şekilde göreceğiniz üzere LCD ekranın 3 numaralı pini yanlışlıkla boşta bırakılmıştır. Bu pin LCD ekranın parlaklık ayarının yapıldığı pindir. Bu pini GND’ye bağladığımızda LCD ekran tam parlaklığı ile çalışır.  Aşağıdaki şekilde yapılması gereken bağlantı gösterilmektedir. LCD ekranın parlaklık ayarını yapmak istersek… Read More »

Scratch ile kodlama giriş-2(Kukla Ekleme ve Kod Bloklarının/Kodlama Alanının tanıtımı)

 Kukla Oluşturma ve Kod Bloklarının/Kodlama Alanının tanıtımı Scratch kodlama dilini kullanarak birçok uygulama geliştirebiliriz. Her yazımızda farklı çalışmalar yapacağız. Bu yazımızda scratch arayüzünde sahneyi nasıl kullanabileceğimizi ve ilk kodumuzu nasıl çalıştıracağımızı inceleyeceğiz. Aynı zamanda sahneye yeni bir kuklanın nasıl ekleneceğini ve yeni kuklaları nasıl çizeceğimizi de uygulayarak öğreneceğiz. İlk uygulamamızda sahnede konuşan bir kediyi görmek… Read More »

Scratch ile Kodlamaya Giriş-1(Scratch Editor ve Koordinat sistemi )

Scratch ile Kodlama Scratch ile animasyonlar, hikayeler, oyunlar ve etkileşimli uygulamalar geliştirebilirsiniz. Kod bloklarını kullanarak hazırlayacağınız uygulamaları başka kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Bilgisayarı programlamak; onun anlayacağı dilden konuşmayı gerektirir. Scratch basit, güçlü ve öğrenmesi çok kolay olan bir tercümandır. Bilgisayarın hoparlöründen, klavyesine, kamerasından fareye kadar çeşitli donanımlarını scratch ile kontrol edebiliriz. Hazırlayacağımız oyunlarla eğlenceli vakit geçirebilir,… Read More »